Jak nefinancovat dezinformace na video platformách?
Anna Dohnalová, Kristína Šefčíková, Prague Security Studies Institute / 11 Jul 2024
Video obsah se stává stále populárnějším zdrojem informací a jeho objem v informačním prostředí roste. Lákavost audiovizuálního obsahu si uvědomují i tvůrci problematického obsahu, včetně těch, kteří dlouhodobě a systematicky šíří dezinformace. Jejich aktivita na platformách jako YouTube roste a s tím i jejich sledovanost, která dosahuje desetitisíce až sto tisíc sledovatelů. Kromě platformy pro rozšíření dosahu jim YouTube slouží jako monetizační platforma, ať už pomocí reklam, členských poplatků nebo finančních darů.
Cílem této publikace je poskytnout praktická doporučení k tomu, jak omezit financování dezinformací na video platformách. Výzkumníci PSSI identifikovali aktuální stav a slabá místa opatření YouTube, ale také evropské a národní legislativy, která momentálně umožňují dezinformačním aktérům profitovat ze svých aktivit a která by měla být adresována. Zároveň bychom rádi upozornili na často opomíjenou roli inzerentů v demonetizaci dezinformací.
Pro inzerenty výzkumníci PSSI vytvořili seznam YouTube kanálů, u kterých nedoporučují inzerovat kvůli reputačnímu riziku. Tento seznam lze stáhnout níže a nahrát do nastavení inzerce.
Publikace vznikla ve spolupráci s Adapt Institute a s podporou Open Information Partnership.